Angína je zápal krčných mandlí bakteriálneho, vírusového či mykotického pôvodu. Angína bakteriálneho charakteru sa v západnej medicíne lieči antibiotikami, však užívanie antibiotík znižuje imunitu človeka a celkovo rozhodí organizmus. Angína postihuje tiež deti, u ktorých nekonečná liečba antibiotikami končí odobratím krčných mandlí.
Trhanie krčných mandlí by malo byť najneskoršou možnosťou. Tradičná čínska medicína pri liečbe angíny posilňuje obličky, ktorých oslabenie stojí za traumatizujúcim stavom dieťaťa. Opakovaný strach v dieťaťu oslabuje energetický okruh ľadvín, ratolesť je ustráchaná, bledá, má slabé vlasy, zlé zuby a v noci sa často budí. Zatiaľ čo ostatní vrstovníci si užívajú hry, dieťa v slabosti obličiek posedáva a drží sa v blízkosti dospelého. Strach oslabí energiu obličiek.
K obličkám preniká chlad, napríklad keď má dieťa v noci holý chrbát, má nedostatočné krytie bedier oblečením, odkopáva sa v noci z periny či má celkovo chlad v izbe. A chlad má na svedomie oslabenie meridiánu obličiek, ktorý je spätý s krčnými mandľami. Streptokoky, stafylokoky a patogény majú potom voľnú cestu k rozmnožovaniu.
Liečba angíny by mala spočívať v odstráneniu strachu a chladu prenikajúci k obličkám. Orgány sa dajú zahrievať pomocou bylín a spevnením ich Qi.