Lupienka, respektíve psoriáza je kožné infekčné ochorenie, ktoré zasahuje kožu, nechty a kĺby. Prvé zmeny na koži sa prejavujú medzi 10. a 25. rokom života, prípadne medzi 35. a 60. rokom života. Lupienka zhoršuje kvalitu života, lebo je obťažujúca a obmedzuje životný priestor. MUDr. Josef Maček sa stretol s mnohými pacientmi s touto poruchou kože a aplikoval metódy tradičnej čínskej medicíny pre zmiernenie alebo dočasné odstránenie príznakov.
Západná medicína považuje za príčinu kožného ochorenia rôzne faktory, však výsledky liečby v tejto medicíne sú slabé a slepé. Ale tradičná čínska medicína si dokáže s psoriázou poradiť.
Za vznikom psoriázy pravdepodobne stojí slabá energie pečene s prítomnosťou plesne. Pečeň predstavuje detoxikačný orgán. U pacientov s lupienkou pečeň veľmi trpí a snaží sa toxické splodiny plesňového charakteru vyhadzovať prostredníctvom pokožky. Pacienti s lupienkou pociťujú únavu a prejavujú sa u nich emočné výlevy. Veľmi často majú zlosť a hnev. U niektorých pacientov sa objavujú nepríjemné bolesti kĺbov, pretože pečeň má na starosti kvalitu šliach. V neposlednom rade sa ľudia s lupienkou stretávajú s pálením očí a veľmi často sa zobudí okolo tretej až štvrtej hodiny rannej.
Pečeň si vyžaduje starostlivosť. Liečba psoriázy spočíva vo spevnenie, posilnenie, zvlhčenie a upokojenie pečene. Pečeňové energia by sa mala vyhýbať frustrácií, labilite a výkyvom nálad. Tradičná čínska medicína odporúča protipliesňovou diétu a doplnenie vhodných vitamínov (zinok, selén, vitamín A, vitamín E) pre spevnenie pečeňové bunky.